Tavi ieguvumi

Vai Jūs esat sajūsmā par saviem pirmajiem soļiem zirga mugurā? Varbūt Jūs tikai plānojat sākt mācīties jāt ar zirgu, un tā ir liela dilemma? Vai uzdodat sev jautājumu – vai jāšana ar zirgu ir tā vērta? Protams, ka ir. Katram kaut reizi būtu jāizbauda jāšanas sniegtā pieredze. Papildus adrenalīna devai, ir arī daudzi citi veselību veicinoši faktori, ko var sniegt šis sporta veids. Piemēram – tiek trenēta ķermeņa izturība un cilvēka prāts, uzlabojas sirds un asinsvadu sistēmas darbība, cilvēku pārņem miers un labsajūta. Jāšana ar zirgu ir gan relaksējoša, gan terapeitiska nodarbe. To var izbaudīt dažāda vecuma un spēju cilvēki. Jāšana uzlabo koncentrēšanās spējas, refleksus, kā arī tiek palielināta muskuļu izturība un spēja sevi kontrolēt un koordinēt.
 

Fiziskie ieguvumi
•Jāšanas sports ir viena no labākajām fiziskām nodarbēm ķermenim, jo aktivitātes nāk par labu sirds un asinsvadu sistēmas darbībai, kā arī muskuļu kondīcijai. Dažiem šķiet, ka jātnieks neko daudz tur zirga mugurā nedara, bet patiesībā 1 h garā izjādē tiek sadedzināts tieši tik pat daudz kaloriju kā 30 min pastaigas vai izbrauciena ar riteni laikā.
•Pēc izjādes vai treniņa, Jūs iespējams sajutīsiet muskuļus, par kuru esamību nekad neesiet nojautuši. Šī sajūta rodas, jo jātnieks pielāgojas zirga kustībām un tam jātur sevi līdzsvarā un kustību harmonijā. Līdz ar to vienlaikus tiek nodarbinātas daudzas muskuļu grupas.
•Jāšana palīdz attīstīt arī jātnieka koordinācijas spējas, īpaši acu un roku koordināciju. Jātnieks iemācās būt nemitīgi modrs un attīstās spēja ātri un loģiski rīkoties ārkārtas situācijās.
•Regulāri treniņi un izjādes attīsta ne tikai koncentrēšanās spējas, bet arī nodarbina un stiepj augšstilbu muskuļus. Rezultātā, jātnieks atslābinās un arī kāju muskuļi ir mazāk saspringti.
•Jāšanas laikā tiek palielināta locītavu kustību amplitūda, tiek stiepti arī muskuļi un tā palielinās to kustību amplitūda. Pēc regulāriem treniņiem Jūs jutīsiet – locītavas darbojas daudz brīvāk un vieglāk.
•Jāšana uzlabo dažādu maņu orgānu sadarbību, elpošanas sistēmu, stabilizē elpošanu, gaisa cirkulāciju ķermenī un vizuālo uztveri.

 

Sociāl-emocionālie ieguvumi
•Jāšanas psiholoģiskie un sociālie labumi ir tikpat svarīgi, kā fiziskie. Jāšana ar zirgu palīdz nostiprināt pašpaļāvīgumu, ticību saviem spēkiem.
•Jāšanas sports prasa ļoti daudz uzmanības un arī risku. Persona, kas apgūst jāšanas prasmes, iemācās uzņemties risku un izdzīvot sarežģītās situācijās. Šis sporta veids padara jātniekus izturīgus un sagatavo tos visdažādāko situāciju pārvarēšanai.
•Jāt gribētāji iemācās kļūt disciplinēti, šis sporta veids māca pašdisciplīnu. Tas palielina personas pacietības līmeni un paškontroli. Palielinoties pašdisciplīnai – pieaug koncentrēšanās spējas.
•Jāšana iemāca jātnieku kļūt sabiedriskam, jo tam ir jātiekas ar dažādiem cilvēkiem, jāmācās jaunas lietas un jāuzlabo savs sniegums. Šis sporta veids attīsta cilvēka sapratni un attiecības ar dzīvniekiem. Rodas cieņa pret zirgu.