Rikšošana

Vairums jātnieku tic, ka atvieglotie ir labāki nekā manēžas rikši, jo rada mazāku slodzi zirga mugurai. Jaunas pētījumu metodes ļauj zinātniekiem novērtēt šī apgalvojuma patiesumu.
Zinātnieki, izmantojot trīsdimensiju kustības izvērtēšanas ierīces, salīdzināja atvieglotos un manēžas rikšus. Rezultāti apstrīd līdz šim izteiktos pieņēmumus.
Dāņu siltasiņu zirgiem ar jātnieku mugurā tika izmērītas muguras, galvas un kakla kustības, jātniekiem jājot atvieglotos un manēžas rikšos. Salīdzinājumā ar zirga kustībām bez jātnieka, manēžas rikšos zirgam nācās muguru “izstiept” un leņķi starp skriemeļiem palielinājās.

Atviegloto rikšu laikā, zirga muguras pozīcija bija līdzīga kā manēžas rikšiem un neapseglota zirga rikšiem. Zirga mugura “izstiepās” un arī ieliecās, bet leņķi starp skriemeļiem samazinājās līdz tai pozīcijai, kā rikšojot bez jātnieka. Atklājums, ka zirgs “izstiepj” muguru neatkarīgi kādos rikšos tiek jāts, tikai daļēji pierāda, ka atvieglotie rikši ir mazāk kaitīgi par manēžas rikšiem.
Zirga kakla un galvas pozīcija mainījās atkarībā no tā, kuru rikšu veidu jātnieks izvēlējās. Atvieglotajos rikšos galva tika turēta zemāk, nekā jājot manēžas rikšos vai bez jātnieka. Zirga svārstību amplitūda uz sāniem bija lielāka, jātniekam jājot atvieglotajos rikšos, pierādot, ka manēžas rikšiem ir vairāk priekšrocību sānkustības elementu apgūšanā.